Tarımsal Sulama Sayacı Nedir?

Tarımsal sulama sayacı ile kullanılan ön ödemeli yöntem elektrik dağıtım şirketlerince yıllardır uygulanan ve bir çok avantaj getiren bir sistemdir. Tarımsal sulamada da ön ödemeli sayaçların yaygınlaşması tarımsal sulamada yaşanan ihtiyaç fazlası su kullanımının da önüne geçmede önemlidir. Su tüketimlerinde en büyük payı tarımsal sulama alır.

Ülkemizin su potansiyelinin %75’inin tarımsal sulamada tüketildiği görülmektedir. Avrupa da ise tarımsal sulama toplam su tüketiminin üçte biri kadardır. Tarımsal sulamada su kullanım verimliliğinin artırılması son derece önemlidir.

Ultrasonik tarımsal sulama sayacı

ULTRASONİK TARIMSAL SULAMA SAYAÇLARININ AVANTAJLARI

Ultrasonik ölçüm prensibi ile, mekanik sayaçlara göre çok daha hassastır. Üzerinde bulunan kesme vanasıyla uzaktan ya da yüklenen kontör bittikten sonra otomatik olarak kapanma özelliğine sahiptir.

Ön ödeme yazılımı ve kart okuyucu ile yöneticilere kontör yükleme imkanı sunar. Hareketli parça içermediğinden, mekanik sayaçlara göre 2 kat daha uzun ömürlüdür.

Ürünlerimiz - Ultrasonik tarımsal sayaç

Tarımsal Sulamada Ultrasonik Tip Sayaç Kullanmanın Avantajları

 • Ultrasonik sayaçlarda dönen ya da hareket eden bir pervane ya da benzeri mekanizma yoktur. Suyun boru içindeki akış hızı dikkate alındığında en ufak parçalar bile mekanik sayaçlarda bulunan plastik aksamı zaman içerisinde zımpara gibi parçalar, zarar verir ve zamanla ölçüm yapamaz hale ya da yanlış ölçüm yapar hale getirir.
 • Ultrasonik sayaçlar hava geçişini saymaz. Plastik pervaneli her tür mekanik sayaç hava geçişini su gibi sayar.
 • Ultrasonik sayaçların montajı çok kolaydır, eğik montajdan etkilenmez ( Hareketli Parça Yoktur ). Mekanik sayaçlar yataklar üzerinde dönen plastik pervane içerdiği için eğik montaj sayacı zamanla bozar ve doğru ölçüm ilk takıldığı andan itibaren mümkün olmaz.
 • Ultrasonik sayaçlarda Mil, Yataklar ve pervane olmadığı için tortu pisliklerden etkilenmez.
 • Ultrasonik sayaçlar çok düşük basınç kaybı oluşturur. ( Pompadan kaynaklanan enerji sarfiyatını azaltır. )Mekanik sayaçlar ise suyun akışı ile döndürülen plastik pervanelerden dolayı nispeten daha fazla basınç kaybı olıuşturur.
 • Ultrasonik sayaçların tıkanma riski yoktur. Düz bir boru şeklindedir. Herhangi bir girinti, çıkıntı yoktur. Mekanik sayaçlar ise yosun ve organik atıklardan etkilenir, miller dönemez olur, pervane önleri tıkanır. Zamanla su geçişine izin vermez.
 • Ultrasonik sayaçlar akış olmadığında hava ile tüketim göstermez.
 • Ultrasonik sayaçlar sıcaklık dalgalanmalarından etkilenmez.
 • Ultrasonik sayaçların çok yüksek hassasiyetlidir. R315 oranında üretilir. Mekanik sulama sayaçları genelde R25 dir, maksimum ise R160 ı geçemez.
 • Ultrasonik sayaçlar 10 yıldan uzun pil ömrüne sahiptir. Sulamada kullanılan mekanik sayaçların ömrü maksimum 2 yıldır.
 • Geçmiş 12 ayın aylık tüketim verilerini hafızasında saklar.
Daha fazla ürün için tıkla

TIKANMA RİSKİ YOK

Ultrasonik su sayaçları, herhangi bir pislik ya da tortudan etkilenmeyen, tamamen bir boru yapısındadır. Ses dalgalarının iletim hızı mantığı ile çalışan bu sayaçlar tortu, yosun ya da çeşitli pisliklerden etkilenmezler. Çalışan herhangi bir mekanizm, çark ya da benzeri aksam olmadığı için zamanla aşınma ya da bozulma problemleri yoktur.

Ultrasonik Tarımsal Sulama Sayacı

Mekanik Tarımsal Sulama Sayacı

Mekanik Tarımsal Sulama Sayacı